10.4.13

Πόλο: Στους «4» του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός...

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά στη Χίο αλλά η ποιότητα και η εμπειρία του ήταν αρκετή για να φύγει από το νησί της μαστίχας με τη νίκη (12-10) και την πρόκριση για το φάιναλ-4 του Κυπέλλου.

Η πειραϊκή ομάδα θα συμμετάσχει στην τετράδα για 15η συνεχή χρονιά, αφού...
από το 1999 που καθιερώθηκε η διεξαγωγή της τελικής φάσης οι «ερυθρόλευκοι» μετέχουν ανελλιπώς.

Η Χίος ήταν σήμερα ιδιαίτερα αξιόμαχη και διατήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως δύο διαδοχικά γκολ του Σχίζα επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να περάσει για πρώτη φορά (6-5), λίγο πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, με τις ομάδες να ολοκληρώνουν ισόπαλες το ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν την ανωτερότητά τους.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μιράλης 4, Θεοδωρόπουλος 2, Μιμίδης, Μπεριστιάνος, Γαβαλάς Ι. και Χατζηκυριακάκης, ενώ τα γκολ του Ολυμπιακού σημείωσαν οι Μάγιαρακ 4, Μπλάνης 2, Ντόσκας 2, Μουρίκης 2 και Σχίζας 2.